NLP Nedir? Ne işe yarar?

NLP Nedir?

NLP nedir? Ne işe yarar? Günümüzde bu konuyla ilgili bir çok kitap yazılıyor. Herkes NLP nedir merak ediyor, bu yazımızda NLP hayatımızı nasıl değiştirebilir, bu sistem nasıl işliyor açıklamaya çalışacağız.

Neuro-linguistic programming (NLP), başarılı bireylerin düşünce ve davranış kalıplarını tespit etmenin ve başkalarına öğretmenin mümkün olduğuna inanan Richard Bandler ve John Grinder tarafından geliştirilmiştir. İnsanların düşüncelerini ve eylemlerini değiştirmelerini kolaylaştırmak için algısal, davranışsal ve iletişim tekniklerini kullanır.

Nöro-dilsel programlama ya da NLP’nin popülaritesi 1970’lerde başladığından bu yana yaygınlaştı.

Kullanım alanları, fobilerin ve kaygı bozukluklarının tedavisini ve işyeri performansının veya kişisel mutluluğun iyileştirilmesini de içerir.

NLP içerik

NLP, Nöro Dilsel Programlaması’nın kısaltmasıdır. Nöro = Beyin, Dilsel = dil ve nasıl iletişim kurduğumuz, Programlama = önceden belirlenmiş kalıp ve süreçler.  NLP, insanları anlamamıza ve kendilerini anlamalarına yardımcı olan, kalıplarını değiştirmelerine ve daha becerikli olabileceklerini düşünmelerine yardımcı olabilecek bir dizi araç, teknik, model ve anlayıştır.

Günümüzde NLP Eğitimi bir çok insanın gerek iş gerekse özel yaşantısında çevresi ile daha iyi iletişim kurabilmek için aldığı bir eğitim türüdür.

Bu eğitimi alan kişiler;

  • Olumlu ve pozitif düşünme
  • Strateji belirleme
  • Liderlik becerilerini geliştirme
  • Zor kişilerle baş çıkma yeteneklerini geliştirme gibi konularda kendilerini yetiştirebilirler.

NLP ile ilgili bir çok kaynak bulunmasına rağmen internet üzerinde ne yazık ki gereksiz ve alakasız bir çok bilgi de bulunmakta. Sizlere önereceğim e-kitap ile siz de NLP alanında yetkin bir kaynaktan bu eğitimi almış ve kendinizi tekrar keşfetmiş olacaksınız.

nlp NLP nedir?

Ahmet Yusuf Özbilen tarafından hazırlanan bu eğitim setine sahip olmak ve eğitim setini incelemek için alttaki linkte tıklamanız yeterli.