Facebook 50 Kişiye Kadar Görüntülü Sohbet Uygulamasını Başlattı

Facebook 50 Kişiye Kadar Görüntülü Sohbet Uygulamasını Başlattı

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde görüntülü sohbet uygulamaları eskisinden daha çok kullanılır hale geldi. Skype, Hangouts ve Zoom en çok kullanılan alternatifler olurken, Facebook görüntülü sohbet özelliğini geliştirerek rekabete dahil oldu.

Görüntülü Sohbet Facebook Messenger Room
Resim: Facebook

Covid-19 pandemisi nedeniyle sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanların birbirlerine uzaktan erişimleri önem kazandı. Bazılarımız işlerimizi evlerimize taşıdık, bazılarımız ise okul çağındaki çocuklarımızın uzaktan eğitim sürecinde bu tür erişim çözümlerine başvurduk.

Bu nedenle online görüşme kavramı eskisinden daha çok kullanılır hale gelmeye başladı. Bu kavram daha öncesinde sadece sevdiklerimize uzaktan erişimi sağlamak amaçlı kullanılırken şu günlerde önemli iş toplantılarından uzaktan eğitime, konserlerden canlı oyun yayınlarına kadar birçok alanda hayatımıza girmiş durumda.

Popüler olarak kullanılan ve çok bilinen görüntülü sohbet uygulamaları var elbette. Bunların başında Skype, Google Hangouts (geliştirilmiş versiyonu olarak Google Meets) ve Zoom ilk akla gelen seçenekler arasında bulunuyor. Açıkçası daha önce bu programları kullanan birisi değildim fakat kızımın uzaktan eğitim sürecinde Skype ile toplu görüşme denemelerine şahit oldum. Skype bana göre bu çoklu online toplantı sınavından geçer not alamadı.

Öğrencilerin sayısı toplantı sırasında çoğaldıkça görüntüler donmaya, sesler kesik gelmeye ve bağlantılar kopmaya başladı. Yaklaşık beş öğrencinin bağlandığı bir görüntülü sohbet bağlantısında sorunsuz bir ders yapılabildi ama daha fazla bağlantılarda sorunlar yaşandı.

Zoom bu konuda daha kullanışlı bir seçenek olarak görünüyor. Program ücretsiz kullanım seçeneğinde birebir görüşmeyi sınırsız sürede sunuyor. Fakat daha fazla katılımcının olduğu görüntülü sohbet ortamında 40 dakika ile görüşmeyi sınırlandırıyor. Bu sınırlandırmaya rağmen 100 kişiye kadar katılımcının yüksek kalitede görüntülü sohbet etmesini sağlaması programın en büyük artısı olarak görünüyor.

Facebook Messenger Rooms Nedir?

Görüntülü sohbet programlarına bu kadar rağbet olan bu zamanlarda rekabete Facebook'da katıldı ve bugün yaptığı açıklama ile Facebook Messenger Room uygulamasını hayata geçirdiğini duyurdu. Facebook daha önce yaptığı açıklamada Messenger uygulaması üzerinden çoklu online görüşme ortamı üzerinde çalıştıklarını belirtmiş ve kısa süre içerisinde bu özelliğin aktif hale geleceğini duyurmuştu.

Facebook'un yeni görüntülü sohbet uygulaması Messenger Rooms, hem mobil hem de masaüstündeki herkes tarafından kullanılabilecek ve aynı anda 50 kişiye kadar katılımcıyı destekleyebilecek. Bu uygulama, şu anda mevcut olarak kullanılan Facebook Messenger uygulamasının daha zengin özellikli ve gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlandı. Bu uygulama sayesinde Facebook üyeleri zaman sınırı olmaksızın istedikleri kişiler ile görüntülü sohbet edebilecek.

Görüntülü sohbet Facebook Messenger Rooms
Resim: Facebook

Facebook'un yeni görüntülü sohbet uygulaması Messenger Rooms, hem mobil hem de masaüstündeki herkes tarafından kullanılabilecek ve aynı anda 50 kişiye kadar katılımcıyı destekleyebilecek. Bu uygulama, şu anda mevcut olarak kullanılan Facebook Messenger uygulamasının daha zengin özellikli ve gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlandı. Bu uygulama sayesinde Facebook üyeleri zaman sınırı olmaksızın istedikleri kişiler ile görüntülü sohbet edebilecek.

Uygulamanın bir diğer özelliği de görüntülü sohbet başlatıcısı kullanıcının, görüşmeye kimlerin katılabileceğini kontrol etmesine olanak tanıması. Ayrıca sohbet ortamına Facebook kullanıcısı olmayan kişilerin de katılması mümkün olabiliyor. Kullanıcılar istedikleri durumlarda sohbet odasının görünürlüğünü ayarlayabilecek, istedikleri kişileri ortamdan uzaklaştırabilecek veya sohbet odasını tamamen kilitleyebilecek.

Mevcut Facebook Messenger uygulamasında kişiler bölümünde sohbet odası açmak için bir seçenek olacak ve görüntülü sohbet başlatmak isteyen kişi isterse arkadaşlarına davet gönderebilecek. Sohbet ortamının herkese açık olabileceği seçenek seçilirse, ana sayfadaki haber akışının en üstüne kişinin canlı yayında olduğu görünecek. Ayrıca Facebook açıklamasında, görüşme sırasında bazı AR filtrelerinin ve sanal arka plan seçeneklerinin de kullanılabileceğini belirtti.

Gelelim güvenlik konusuna. Bu konuda Facebook, görüşmelerin WhatsApp yapısındaki gibi uçtan uca şifrelenmediğini, Facebook'un bu görüşmeleri izlemeyeceğini ve kayıt altına almayacağını belirtti. Kötüye kullanım karşısında da kullanıcıların bu tür hesapları mutlaka şikayet ederek bildirmelerini istedi.

Bu tabi ister istemez bu tür canlı yayınlar kötüye kullanıma müsait olabilir düşüncesini akıllara getirebiliyor. Çünkü daha önce Yeni Zelanda'da meydana gelen Christchurch terör saldırısı Facebook üzerinden canlı yayınlanmış ve bu görüntüler yüzünden şirket zor durumda kalmıştı.

İlerleyen zamanlarda Facebook, WhatsApp altyapısındaki gibi görüntülü sohbet ortamlarını uçtan uca şifreleyebilir veya belki daha farklı güvenlik çözümleri üretebilir. Bugünkü açıklamadan anlaşılan şu ki görüntülü sohbet ve online toplantı programları önümüzdeki günlerde popülerliğini daha da artıracak gibi görünüyor.

Facebook, Messenger Rooms uygulamasını, İnstagram ve WhatsApp platformlarında da aktif hale getirmek isteyecektir. Her iki platformun da kullanıcı sayılarının çokluğu düşünüldüğünde eğer bu özellik aktif olursa Facebook rakiplerinin bir adım önüne bile geçebilir. Ancak unutmamak gerekli, kullanıcılar görüşme kalitesini ve güvenliği de değerlendirme aşamasında dikkate alıyor. Bakalım bu yarışta kaliteli ve güvenli çözümü hangi platform sunacak, ilerleyen günlerde göreceğiz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *